Top Menu

2015 Endorsements

Kentucky

Governor - Jack Conway (D)

Lt. Governor - Sannie Overly (D)

Attorney General - Andy Beshear (D)

Secretary of State - Alison Lundergan Grimes (D)

State Auditor - Adam Edelen

State Treasurer - Rick Nelson (D)

Agriculture Commissioner - Jean-Marie Lawson Spann (D)

Justice of the Supreme Court - Janet Stumbo

Pennsylvania:

State Supreme Court Justice:

  • David Wecht (D)
  • Kevin Dougherty (D)
  • Christine Donohue (D)

State Superior Court Justice

Alice Dubow

State Commonwealth Court

Michael Wojcik (D)

Allegheny County

  • Chief Executive
    • Rich Fitzgerald (D)
  • District Attorney
    • Stephen Zappala (D)
  • Controller
    • Chelsa Wagner (D)
  • Treasurer
    • John Weinstein (D)
  • Common Pleas Court
    • Hugh McGough (D)
    • P.J. Murray (D)
    • Daniel Regan (D)
  • County Council
    • At-Large - John DeFazio (D)
    • District 6 - John Palmiere (D)
    • District 7 - Nicholas Futules (D)
    • District 10 - Dewitt Walton (D)
    • District 11 - Paul Klein (D)
    • District 13 - Denise Ranalli Russell (D)
  • City Council
    • District 1 - Darlene Harris (D)
    • District 3 - Bruce Kraus (D)
    • District 5 - Corey O'Connor (D)
    • District 7 - Deb Goss (D)
    • District 9 - Ricky Burgess (D)
    • Controller - Michael E. Lamb (D)

Armstrong County

  • County Commissioner
    • George Skamai (D)
    • Pat Fabian (D)
  • Treasurer
    • Deb Whiteman (D)
  • Controller
    • Calvin Creighton (D)

Cambria County

  • County Commissioner
    • William "BJ" Smith (D)
    • Thomas Chernisky (D)
  • Common Pleas Court Judge
    • Tammie Bernstein (D)
    • David J. Tulowitzki (D)
  • Register of Wills
    • Patty Sharbaugh (D)
  • Treasurer
    • Lisa Kozoroski (D)
  • Controller
    • Ed Cernic, Jr. (D)
  • Prothonotary
    • Debbie Martella (D)
  • Clerk of Courts
    • Susan Kuhar (D)
  • Recorder of Deeds 
    • Ray Wendekier (D)
  • District Attorney
    • Kelly Callihan (D)
  • County Coroner
    • Jeffrey Lees (D)
  • Magisterial District Judge
    • Michael Zungali (D)
    • John J. Prebish (D)
    • Patton Ward 1 Borough Council
    • Joseph Kline (D)

Fayette County

  • County Commissioner
    • Al Ambrosini (D)
    • Vincent A. Vicites (D)
    • David Lohr (R)
  • District Attorney
    • Richard Bower (D)
  • Controller
    • Scott Abraham (D)
  • Sheriff 
    • James Custer (D)
  • Prothonotary
    • Nina Capuzzi-Frankhouser (D)
  • Recorder of Deeds 
    • Janice Synder (D)
  • Register of Wills
    • Jeffrey Redman (D)
  • Coroner 
    • Dr. Phillip E. Reilly
  • Magisterial District Judge
    • Jennifer Jeffries (D)
    • Daniel Shimshock (D)
  • South Union Twp. Supervisor
    • Jason M. Scott (R)

Greene County

  • County Commissioner
    • Dave Coder (D)
    • Blair Zimmerman (D)
    • Archie Trader (R)
  • Common Pleas Court Judge
    • Lou Dayich (D)
  • District Attorney
    • Marjorie Fox (D)
  • Treasurer
    • Cory L. Grandell (D)
  • Clerk of Courts
    • Sherry L. Wise (D)
  • Controller 
    • Dave Balint (D)
  • Prothonotary
    • Susan Kartley White (D)
  • Registrar and Recorder
    • Donna J. Tharp (D)

Indiana County

  • County Commissioner
    • Mike Baker (R)
    • Sherene Hess (D)
    • Tammie J. Shetler (D)
  • District Attorney
    • Pat Dougherty (D)
  • Indiana Borough Council
    • Larry DeChurch (D)

Schylkill County

  • County Commissioner
    • Gary Hess (D)
    • Joe DeVine (D)
  • Prothonotary
    • Leo Securda, Jr.

Somerset County

  • Sheriff
    • Bob Barnes (D)
  • Recorder of Deeds
    • Shelley Glessner (D)

Washington County

  • County Commissioner 
    • Harlen Schober (D)
    • Larry Maggi (D)
  • District Attorney 
    • Peter Marcoline (D)
  • Treasurer 
    • Francis King (D)
  • Register of Wills
    • Mary Jo Poknis (D)
  • Clerk of Courts
    • Frank Scandale (D)
  • Corner
    • Tim Warco (D)
  • Magisterial District Judge 
    • Traci McDonald Kemp (D)
    • Curtis Thompson (D)

Westmoreland County

  • County Commissioner
    • Gina Cerilli (D)
    • Ted Kopas (D)
  • Hempfield Twp. Supervisor
    • Cara Svetkovich (D)

Virginia

Russell County

  • Sheriff 
    • Steve Dye (D)
  • Circuit Court Clerk 
    • Ann McReynolds (D)
  • Commissoner of Revenue
    • Randy Williams (D)
  • Commonwealth's Attorney
    • Brian Patton (D)
  • Supervisors
    • District 1 - Tim Lovelace (D)
    • District 2 - Ernest "Shy" Kennedy (D)
    • District 3 - Ron Blankenship (D)
    • District 4 - Danny Brown (D)
    • District 5 - Carlton Elliott (D)
    • At-Large - Mark Mitchell (D)

This portion of the website is paid for by the United Mine Workers Of America Coal Miners' Political Action Committee (COMPAC), with voluntary contributions from union members and their families, and is not authorized by any candidate or candidate's committee.

Become an Associate Member

united mine workers journal

hound dog

Music, Books, Movies

I need a union

UMWA Kerr Scholarship

contact Congress

United Mine Workers of America seal

United Mine Workers
of America

18354 Quantico Gateway Drive
Suite 200
Triangle, VA 22172
703-291-2400